Czy mogę jednocześnie przyjmować takie suplementy?

Witam, od dziś mam zacząć przyjmować lek Sorbifer z powodu niedokrwistości. Czy mogę jednocześnie stosować witaminę D oraz Aspargin (zalecone przez innego lekarza - endokrynologa wcześniej), a także suplementy witamin B12 i C? Zapomniałam wspomnieć o przyjmowaniu tych tabletek lekarzowi. Czy nie wpłyną one na wchłanialność Sorbiferu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani brać te witaminy wraz z żelazem, zwłaszcza warto zażywać witaminę C, a także wzbogacić o nią dietę. Ponieważ przy niedokrwistości z niedoboru żelaza często współwystępują niedobory witamin z grupy B, stąd także je warto suplementować – szczególnie kwas foliowy oraz witaminę B12.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Witamina D12 jest wskazana w każdym wieku i niezależnie od współistniejących schorzeń, natomiast lek Aspargin nie powinien wchodzić w żadne interakcje z lekiem zawierającym żelazo.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji na temat żelaza i jego roli w diecie odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Proszę pamiętać, by suplementację żelazem wzbogacić także odpowiednią dietą, która będzie pokrywać dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.