Czy mogę stosować Ibuvit w ciąży?

Witam, czy można stosować w ciąży ibuvit żelazo C? Jestem w 16 tyg ciąży. Pani w aptece mi dała ten lek , ale w domu się doczytałam że jest przeciwskazany dla kobiet w ciąży. Już sama nie wiem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie żelaza w formie leków czy suplementów powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy dla organizmu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy.

Stąd też, jeżeli nie ma wskazań do suplementowania żelaza, zwłaszcza w okresie ciąży należy zachować ostrożność – dotyczy to każdego leku i suplementu diety. Jeśli jednak badania potwierdzają niski poziom żelaza w Pani organizmie lub niedokrwistość z niedoboru żelaza, wówczas należy skonsultować z lekarzem zarówno leczenie, jak i dawkę leku lub suplementu diety.

Z tego powodu nie zaleca się stosowania w ciąży suplementów z żelazem, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeżeli dodatkowo zażywa Pani witaminy dla ciężarnych, to również w ich składzie znajduje się ten pierwiastek.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.