Zapytaj lekarza

7 3 3 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie dawki witaminy A są dozwolone w ciąży?

Dzień dobry, czytałam że zbyt duża suplementacja witaminą A w ciąży jest szkodliwa dla dziecka. Dzienna dawka to ok 1mg a ja w preparacie mam ok 300umg w Witaminy A. Czy mogłam zaszkodzić dziecku czy szkodzą dopiero większe dawki? Uprzejmie proszę o odpowiedź
KOBIETA, 26 LAT 7 miesięcy temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przede wszystkim w ciąży należy z rozwagą wybierać suplementy diety – najlepiej sięgać po te dedykowane ciężarnym i to po uprzedniej konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę. W przypadku gdy nie ma takiej potrzeby, to jest nie stwierdza się żadnych niedoborów, większość ginekologów sugeruje, by suplementacja ograniczała się do niezbędnego minimum, tj. kwasu foliowego i witaminy D3. Szczegóły pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy. Większość preparatów dla kobiet w ciąży zawiera dodatkowo DHA, żelazo i jod w dawkach stosownych dla każdego trymestru. Odsyłam do tego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/poznaj-najwazniejsze-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy.

Natomiast suplementy zawierają także inne składniki i witaminy, w tym witaminę A – w bezpiecznej ilości. Warto wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie ciężarnej na tę witaminę wynosi 1250 µg, podczas gdy Pani zażyła zaledwie 300 µg – więc nie ma Pani podstaw do obaw. Zachęcam do lektury tego artykułu, rozwieje Pani wątpliwości: https://parenting.pl/witamina-a-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy