Czy spożywam za dużo witaminy A w ciąży?

Witam Jestem w 16 tygodniu ciazy. Od początku ciazy codziennie jem jedna pomarancze, jedno lub dwa jabłka, około pol pomidora do kanapki lub parę plasterków papryki czerwone, kilka plasterkow ogórka zielonego, jednego banana, czasami salate zielona. Ostatnio wypiłam przez 3 dni po małym soku Kubus. Zaczęłam się obawiać, że moja dieta może zawierać za dużo witaminy A. Poproszę o informwcje czy stosując taka dietę mogłam przedawkować witaminę A i czy mogłam zaszkodzić dziecku? W suplemencie diety dla kobiet w ciazy na szczęście nie ma witaminy A. Poproszę również o informacje czy możliwe jest przedawkowanie witaminy A poprzez jedzenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw – choć faktycznie nadmiar witaminy A jest toksyczny i szczególnie groźny może być dla rozwijającego się płodu, to warto pamiętać, że witamina A jest również bardzo istotna dla zdrowia.

W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na tę witaminę do 1250 µg na dobę, podczas gdy dla porównania w 100 g żółtka jest jej 770 µg. Oznacza to, że zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce nie prowadzi do przedawkowania witaminy A – takie ryzyko stwarzałaby monodieta, bogata np. w nabiał (sery żółte, mleko itd.) lub soki marchwiowe.

Więcej informacji dotyczących zapotrzebowania na witaminę A w ciąży w naszym artykule: https://parenting.pl/witamina-a-w-ciazy.

Dużo większe ryzyko ewentualnego przedawkowania wiąże się z zażywaniem preparatów witaminowych i suplementów diety oraz kosmetyków zawierających retinoidy (dlatego są zakazane w okresie ciąży).

Może Pani bez obaw spożywać zarówno czerwone, jak i pomarańczowe warzywa i owoce, jak pić soki i jeść nabiał – w rozsądnych ilościach. Warzywa może jeść Pani właściwie bez ograniczeń – ryzyko przedawkowania jakiejkolwiek witaminy w związku ze spożywaniem warzyw czy owoców jest właściwie zerowe.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.