Czy witamina A jest bezpieczna dla płodu?

Witam. Jestem w 9 tygodniu ciąży. Od początku tj. 3 tygodnia przyjmuje olej rybi zawierający 800mg DHA i 68mg EPA. Teraz znajduje informacje, że olej rybi zawiera znaczące ilości witaminy A, która nie jest wymieniona na opakowaniu suplementu. Czy olej rybi zawiera znacze wartości witaminy A które mogły zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli w suplemencie, który Pani zażywa nie została wyszczególniona witamina A, to znaczy, że jej tam nie ma i nie musi się Pani obawiać – trudno powiedzieć więcej, bo nie napisała Pani konkretnie o jaki suplement diety chodzi.

Natomiast zwyczajowo i tran, i olej z wątroby rekina zawiera witaminę A, ale standardowo w suplementach diety znajduje się bezpieczna ilość – proszę pamiętać, że witamina A brana podczas ciąży nie szkodzi – niebezpieczny może być jej nadmiar. Dodatkowo w tym szczególnym okresie wzrasta zapotrzebowanie także i na witaminę A – aż do 1600 µg, co oznacza, że jeżeli nie przekroczy Pani dziennej zalecanej przez producenta dawki suplementu i będzie Pani unikać kosmetyków zawierających tę witaminę, to nic nie zagraża Pani dziecku. Proszę także unikać kompleksów witaminowych (w tym suplementów dla ciężarnych), zwierających w swym składzie witaminę A, by nie przekroczyć bezpiecznej dobowej dawki. O roli witaminy A w ciąży przeczyta Pani tutaj: https://parenting.pl/witamina-a-w-ciazy.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/wlasciwosci-tranu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.