Ryzyko przedawkowania stosowanej witaminy A w ciąży

Czy można przedawkować witaminę A w naturalnych produktach? Jestem w ciąży i przyjmuję 5ml tranu molers baby. Zawiera on oprócz omega 3 także 125µg wit,A w 2,5 ml .Wiem , że dawka 1250 µg jest maksymalna dla kobiet w ciąży.Jem też marchewki itd. które ją zawierają. Czy więc nadmiar z naturalnych produktów jest wydalany a tylko z tabletek nie?

Lek. Katarzyna Szymczak

Przy normalnej, zbilansowanej diecie (przy założeniu że nie je Pani codziennie kilku kilogramów marchewki lub innych produktów bogatych w wit A) nie ma ryzyka przedawkowania.
Pozdrawiam

Jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego jak masło, wątróbka czy oleje z ryb znajduje się witamina A, natomiast w produktach roślinnych takich jak warzywa są prekursory tej witaminy (tzw. prowitaminy), które dopiero w organizmie są przekształcane w czynną postać witaminy. Rzeczywiście witamina A jest gromadzona w organizmie i może dojść do jej przedawkowania, ale przy podanej dawce witaminy A w tranie i typowej diecie nie powinna mieć z tym Pani żadnych problemów.