Jakie mięsa można spożywać podczas terapii retinoidami?

Jakie mięsa są wskazane do spożycia, a jakie zabronione przy terapii retinoidami ?

Witam,

Zacznijmy od tego, że retinoidami nazywamy retinol (witaminę A) oraz wszystkie jego naturalne i syntetyczne analogi.
W przypadku przyjmowania preparatu powinno unikać się dostarczania w diecie dużych ilości witaminy A, aby uniknąć objawów związanych z hiperwitaminozą.

Zmniejszenie ilości w diecie produktów:
1. Podrobów zwierzęcych (wątróbka, nerki i podobne, pasztety, kaszanki)
2. Żółtek jaja.
3. Pełnotłustego mleka, masła i śmietany.

Poniżej wypisałam produkty, które zawierają ponad 1000 µg witaminy A, tak jak widać są to głównie podroby i marchew (bogata w B-karoten, który jest przekształcany w witaminę A w wątrobie i w jelicie).

Wątroba cielęca 21926
Wątroba wołowa 14400
Wątroba wieprzowa 13000
Wątróbka wieprzowa saute 10554
Wątróbka kurczaka 9304
Wątrobianka 2462
Pasztet pieczony 2225
Pasztet z mięsa mieszanego 1940
Kiszka pasztetowa 1834
Marchew 1656
Marchew mrożona 1491
Pasztet z kurczaka pieczony 1362
Morele suszone 1307
Surówka z marchwi i jabłek 1249
Marchewka zasmażana 1217
Marchew z groszkiem mrożona 1063

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann
www.kalorynka.pl

Należy uważać z produktami będącymi źródłem witaminy A - jest to głównie marchew i podroby zwierzęce. Proszę się również zapoznać z pozostałymi źródłami tej witaminy dla samej siebie.