Mity na temat grzybów trujących

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam, dużo zależy od masarza i ilości tłuszczu ewentualnie podrobów uzytych do produkcji. Krew jest bardzo dobrym żródłem żelaza, kasze też mają swoje wartości lecz duża ilość słoniny ewentualnie podrobów wzbogaci dietę w tłuszcze nasycone i cholesterol - niewzkazane w dyslipidemiach.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam serdecznie,

Kaszanka nie należy do najzdrowszych produktów. W jej skład wchodzą podroby (wątroby, płuc, skórek wieprzowych, tłuszczu) i z tego względu jest bardzo tłusta. Pozytywną stronę kaszanki stanowi kasza jęczmienna czy gryczana, które są zdrowe. Jednak na Pani miejscu wybierałabym produkty w wyższych walorach odzywczych.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Dzień dobry,

Kiszonki są niskokaloryczne, pomagają uporać się z problemami trawiennymi, to doskonały lek na kaca i wspomagacz odporności. Warto sięgać po nie zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony.

Kiszonki charakteryzują się wysoką zawartością wielu składników działających prozdrowotnie. Należą do nich choćby witaminy A, C, E, K, PP oraz witaminy z grupy B. Witaminy A, C i E to przeciwutleniacze. Ich rola polega na usuwaniu z organizmu wolnych rodników powstających m.in. podczas przemian metabolicznych oraz spożywania tzn. "śmieciowego jedzenia". Te wyjątkowo reaktywne związki zapoczątkowują procesy nowotworowe, sprzyjają powstawaniu miażdżycy i starzeniu się organizmu. Spożywanie kiszonek wpływa na opóźnienie tych procesów.

Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty