Czy ten suplement diety może być stosowany podczas ciąży?

Witam, Chciałabym zapytać, czy suplement diety VITAPIL MAMA, przeznaczony wg producenta dla kobiet karmiących i kobiet w ciąży, aby na pewno jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? W składzie widzę - Witamina A (beta-karoten) 200 µg ekwiwalentu retinolu (25%)*. Wiem, że kobiety w ciąży powinny unikać preparatów z witaminą A. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Bożena

Dzień dobry,

Vitapil Mama to suplement diety dedykowany dla kobiet karmiących piersią w celu uzupełnienia codziennej diety w składniki wykazujące pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów. Warto podkreślić, iż producent niniejszego preparatu nie podaje informacji o tym, że jest on również przeznaczony do bezpiecznego stosowania przez kobiety ciężarne. Nie ulega żadnej wątpliwości, że przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w czasie karmienia piersią koniecznie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu wyjaśnienia rzeczywistej potrzeby suplementacji, a także potencjalnych korzyści oraz ewentualnych zagrożeń związanych ze stosowaniem danego preparatu. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego do składników pokarmowych o udowodnionym korzystnym wpływie na kobietę ciężarną i dziecko zalicza się kwas foliowy, jod, żelazo, witaminę D oraz długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA i DHA). Z kolei duże ilości witaminy A (powyżej 3000 mcg na dobę) mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych wad rozwojowych płodu i utraty ciąży, dlatego ciężarnym nie rekomenduje się konsumpcji wątróbki, a także przyjmowania preparatów będących jej bogatym źródłem.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl