Które suplementy powinnam odstawić?

Dzień dobry. Dostałam zalecenia od znajomej trenerki, aby brać następujące suplementy: wit. B, D3 k2mk7, Omega 3, gotu kola, magnez, ashwaghanda. Nie chciałabym aż tyle ich brać. Przy jakich pozostać? Jestem studentką i pracuję także "umysłowo"/przed komputerem. Ostatnio jestem dość aktywna (2 treningi siłowe, co najmniej 3 cardio, staram się sporo chodzić) i jem zdrowo. Jakie mogę wykreslić z listy, a jakie brać? Biorę też witaminę D i C - co ile je brać i w jakich dawkach? Pozdrawiam

Dzień dobry,

Chociaż nie podała Pani w swojej wypowiedzi konkretnych informacji dotyczących celu sylwetkowego i/lub treningowego, to jednak warto podkreślić, iż przyjmowanie suplementów o działaniu popartym dowodami naukowymi o wysokim stopniu wiarygodności stanowi jedynie uzupełnienie odpowiednio zbilansowanej i dobrze skomponowanej diety. Pomimo bardzo szerokiej oferty dostępnych w sprzedaży preparatów tylko dla części z nich istnieje naukowe uzasadnienie ich faktycznej skuteczności. Będąc osobą aktywną fizycznie warto mieć świadomość, które produkty, a dokładniej substancje aktywne w nich zawarte mogą faktycznie pomóc poprawić wyniki sportowe, funkcje poznawcze czy kondycję zdrowotną. Z przedstawionej przez Panią listy zarekomendowanych suplementów diety największe uzasadnienie w fachowym piśmiennictwie znajduje witamina D w sytuacji małej ekspozycji na światło słoneczne w obecnym okresie wiosenno-letnim oraz długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 - EPA i DHA, jeżeli dieta jest uboga w tłuste gatunki ryb morskich. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rekomenduje się codzienną suplementację witaminą D dla osób dorosłych w ilości między 800 a 2000 IU, w zależności od masy ciała i spożycia w diecie. Suplementację zaleca się szczególnie w okresie jesienno-zimowym lub przez cały rok, jeśli stwierdza się małą ekspozycję na promieniowanie UVB. Z kolei zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia należy codziennie dostarczać co najmniej 250 mg długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA (całościowo). Magnez i kompleks witamin z grupy B są natomiast składnikami, które można bez większych trudności dostarczyć w odpowiedniej ilości wraz z prawidłowo zbilansowaną dietą racjonalną. Rośliny adaptogenne, takie jak ashwagandha czy gotu kola mogą potencjalnie wspierać kondycję psychofizyczną organizmu w okresie wyjątkowo intensywnego trybu życia, niemniej jednak na co dzień nie potrzeby ich stałej suplementacji.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl