Jaka powinna być suplementacja na początku ciąży?

Co kobieta ciężarna powinna przyjmować w I trymestrze ciąży oprócz kwasu foliowego i DHA? Czy powinna przyjmować również żelazo mimo że mieści się w dolnym zakresie normy. Co z jodem, witaminą D3 i innymi witaminami?
KOBIETA, 28 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dla kobiet przebywających na terenie Polski zaleca aby w diecie zdrowej kobiety znalazły się 4 kluczowe elementy takie jak: kwas foliowy, witamina D, jod i DHA w postaci suplementów diety.

Witaminy D w dawce 1500-2000 IU/dobę w okresie ciąży i karmienia (kobiety z prawidłowym BMI).

Witamina D

Ważnym źródłem witaminy D jest jej synteza przez skórę (półgodzinna ekspozycja na słońce, bez używania kremów z filtrami UV,w Polsce najbardziej efektywna ekspozycja jest jedynie od marca do września.

Jod

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementację jodu u wszystkich ciężarnych bez chorób tarczycy w dawce 150-200 mcg/dobę.

Kwas foliowy:

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementację kwasy foliowego w wieku rozrodczym w dawce 0,4 mg.

W okresie ciąży i karmienia piersią zalecane dawki wynoszą od 0,4 do 0,8 mg/dobę w zależności od trymestru ciąży i chorób współistniejących,

Żelazo

PTGiP zaleca suplementacje żelaza w ciąży jedynie w warunkach niedoboru tego pierwiastka.

DHA

W najnowszych rekomendacjach PTGiP zaleca suplementację co najmniej 200 mg DHA u wszystkich ciężarnych oraz 1000 mg/dobę u kobiet obciążonych ryzykiem porodu przedwczesnego.

Warto wiedzieć,że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, nie zaleca rutynowego stosowania preparatów wielowitaminowych w ciąży. Podstawowe źródło większości witamin i mikroelementów powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta. Nadmiar niektórych składników odżywczych stosowanych w suplementach diety, np. witaminy A czy żelaza, może wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży i na stan rozwijającego się w organizmie kobiety dziecka.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska