Czy można jeść kawior w ciąży?

Czy można jeść kawior w ciąży? Jestem w 1. trymestrze i kolejny tydzień mam ogromną ochotę na ten przysmak, ale czytałam różne opinie na ten temat.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,



Kawior jest produktem żywnościowym, który cechuje się wysoką zawartością dobrze przyswajalnego i pełnowartościowego białka, witamin (zwłaszcza witaminy A, B2, B5, B6, B12, E oraz D), składników mineralnych (m.in.: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, selenu, potasu, sodu i cynku), jak również bardzo cennych dla zdrowia człowieka długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 (EPA i DHA). Jak się bowiem okazuje, kawior właśnie dzięki wysokiemu stężeniu kwasów tłuszczowych omega-3 może chronić organizm człowieka przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, nowotworów, a także znacząco wspomagać funkcjonowanie układu nerwowego i kostno-stawowego. Kobiety ciężarne mogą sięgać po kawior w umiarkowanych ilościach, niemniej jednak koniecznie należy zwracać szczególną uwagę na to, aby konsumowany pokarm był za każdym razem pasteryzowany (informacja powinna znajdować się na etykiecie produktu), gdyż wyeliminuje to ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes.



Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy można to jeść w ciąży?

Czy można jeść wędzony boczek podsmażony w ciąży?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

tak, może Pani – wędzony boczek surowy (nie parzony) nie powinien być jedzony bez obróbki cieplnej, natomiast po smażeniu – nie ma ryzyka zakażenia jakimkolwiek patogenem. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Natomiast proszę pamiętać, że choć lista produktów zakazanych w ciąży jest bardzo krótka, to jednak zrównoważona, wartościowa dieta jest istotna. Nie tylko to, co zakazane należy brać pod uwagę, ale także zważać na to, co będzie potencjalnie bezwartościowe w kontekście prawidłowego rozwoju płodu. Stąd też warto zachować umiar w spożywaniu produktów mięsnych, bogatych w tłuszcze nasycone, przetworzonych, a także smażonych.

O prawidłowej diecie w ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przyszlej-mamy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co jeść w ciąży i przed zajściem w ciążę?

co jesc w ciazy i przed zajsciem w ciaze a czego unikac. czy moge jesc wszystko na co bede niaka ochote i o kazdej porze?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Kamila Ziemann Dietetyka
60 poziom zaufania

Witam,
na pierwszym miejscu radziłabym odrzucić gluten i produkty mleczne. To martwe produkty pozbawione wartości odżywczych, a dodatkowo rozregulowujace gospodarkę hormonalną. Oczywiscie trzeba rowniez zrezygnowac z żywności przetworzonej. Skupilabym sie takze na tym, by zmniejszyc ilosc weglowodanow.
Właśnie takie diety układam:)
Robiła już Pani jakieś badania by sprawdzić czy nie ma np. niedoborów witamin?
Postaram się jak najszybciej nagrać film na YT na ten temat, więc proszę szukać pod hasłem: Kamila Ziemann dietetyk
Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.pl
www.fb.com/Efekt.Centrum

0

Tak naprawdę przed zajściem w ciążę i podczas ciąży można jeść wszystko z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania. Posiłki powinny być regularnie przyjmowane, a nie o każdej porze. W zależności od Pani zapotrzebowania 4-5 posiłków dziennie.
Unikamy za to słodyczy i żywności przetworzonej, które nie dostarczają organizmowi wartościowych kalorii i składników pokarmowych, które zarówno przed ciążą oraz w czasie ciąży są szalenie potrzebne i Pani i maleństwu. Pozdrawiam serdecznie, Paulina z DietaMax Poradnia Dietetyczna, Białystok

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty