Co jeszcze mogę zrobić, aby udało się zajść w ciążę?

Witam, od 2.5 roku staramy się o dziecko. Na razie bezskutecznie. Byłam hospitalizowana w 2018 roku na karowej w Warszawie, wszystko ok, trochę za wysoka prolaktyna. Prolaktyna spadła, natomiast w ciążę nie mogę zajść dalej, testy owulacyjne z ostatnich 4 miesięcy wychodzą negatywnie, czuje ból owulacyjny, ale fizycznie jakby jej nie było. Choruje na niedoczynność tarczycy i hashimoto. Proszę mi powiedzieć co mogę jeszcze zrobić aby udało się zajść w ciążę.

Dzień dobry,

Warto, aby w procesie starania się o dziecko zwrócili Państwo również baczną uwagę na swój styl życia, w tym sposób odżywiania. Niewątpliwie, rosnąca w ostatnich latach liczba publikacji naukowych wskazuje na istotne powiązanie sposobu odżywiania oraz ogólnego stylu życia z płodnością zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Okazuje się, że diety bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, ryby, owoce morza, a także chudy drób wiążą się z poprawą płodności w przypadku obu płci, podczas gdy aktualne dowody na temat roli mleka i jego przetworów oraz alkoholu i kofeiny są niespójne, natomiast wysoka konsumpcja nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych jest związana z gorszymi wynikami w zakresie płodności u kobiet i mężczyzn. Co więcej, w kilku badaniach stwierdzono, że suplementacja kwasem foliowym u kobiet, nawet w dawkach wyższych niż zalecane w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej (≥ 400 µg na dobę), konsekwentnie wiązało się z mniejszą częstością występowania niepłodności, mniejszym ryzykiem utraty płodu i większym sukcesem w leczeniu niepłodności. Ponadto, w licznych dotychczas opublikowanych pracach naukowych zwrócono również uwagę na rolę odpowiedniej podaży długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA), a także soi i jej produktów naturalnych dla płodności, zwłaszcza płci pięknej. Ponadto, redukcja zawartości tkanki tłuszczowej na skutek zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych i wzrostu aktywności ruchowej u osób niepłodnych z występującą nadwagą lub otyłością prowadzi do znaczącej poprawy licznych parametrów zdrowia prokreacyjnego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424