Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam w ciąży stosować ten suplement diety?

DIen dobry, jestem na początku ciąży, 6 tydzień. Ginekolog dała mi suplement diety bogaty w różne składniki żebym brała. Czytałam natomiast że jeśli kobieta jest zdrowa to wystarczy zwykły kwas foliowy. Czy po 2 kapsułkach suplementu mogę zmienić na zwykły kwas foliowy?
KOBIETA, 26 LAT 4 miesiące temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ponieważ nie wspomina Pani o jaki suplement chodzi, trudno mi udzielić precyzyjnej odpowiedzi na Pani pytanie. Stanowisko ginekologów jest podzielone – niektórzy uznają wyższość suplementacji witamin i składników mineralnych, na które wzrasta zapotrzebowanie ciężarnej w tym okresie, inni uważają, że dobra kondycja fizyczna kobiety pozwala na suplementowanie tylko tego najważniejszego – czyli kwasu foliowego. To on ma niebagatelny wpływ na rozwój cewy nerwowej u płodu, dlatego jego suplementację warto rozpocząć nawet na 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

Być może zechce Pani zapoznać się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/rownowaznik-folianow-zapotrzebowanie-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar-wystepowanie.

Sugerowałabym jednak trzymać się zaleceń ginekologa prowadzącego ciążę. Oczywiście może Pani poprzestać na zażywaniu kwasu foliowego, proszę jednak pamiętać, że w razie wystąpienia niedoborów na dalszych etapach ciąży, ich uzupełnienie nie będzie łatwe. Szczególnie istotne, a zarazem trudne do uzupełnienia z dietą są kwasy DHA czy witaminy z grupy B.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/poznaj-najwazniejsze-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy