Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie witaminy warto zażywać przy wczesnej ciąży?

Dzień dobry. Jakie witaminy itp. warto bądź należy zażywać w planowaniu bądź we wczesnej ciąży ?
KOBIETA, 31 LAT 3 miesiące temu

Trójwymiarowe USG

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

planując ciążę, należy zażywać przede wszystkim kwas foliowy – nawet przez 3 miesiące przed zapłodnieniem. Właściwe stężenie kwasu foliowego w organizmie niweluje ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

Jeśli chodzi o inne witaminy, to warto zachować rozsądek – poza witaminą D3, którą powinien zażywać każdy z nas, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych suplementów. W przypadku stwierdzonych niedoborów – potwierdzonych badaniami krwi – przed zajściem w ciążę oczywiście należy uzupełnić niedobory.

Być może ta infografika Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-ktore-obowiazkowo-musisz-przyjmowac-w-ciazy.

Niektórzy lekarza sugerują, by stosować witaminy dla kobiet w ciąży, by mieć pewność co do braku niedoborów. Natomiast proszę pamiętać, że zarówno kobiety starające się o dziecko, jak i ciężarne powinny dbać przede wszystkim o zdrową zbilansowaną dietę, która powinna pokryć zapotrzebowanie na konkretne witaminy i minerały. Więcej szczegółów odnajdzie Pani w tym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy