Jakie mogę zastosować suplementy na tym etapie ciąży?

Jestem w 17 t.c lekarz prowadzący nic nie mówił aby brać jakieś witaminy w ciąży oprócz kwasu foliowego, czy można bez konsultacji z nim brac prenatal dha lub plus?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istnieją dwie szkoły – jedni lekarze zalecają, by przez cały okres trwania ciąży przyszła mama zażywała suplementy diety zawierające najważniejsze witaminy i minerały. Druga ze szkół nakazuje umiar w tej materii – stąd też niektórzy specjaliści sugerują, by ciężarna nie suplementowała niczego poza kwasem foliowym, jeżeli nie stwierdza się u niej żadnych niedoborów. Proszę zapoznać się z artykułem dotyczącym konieczności suplementowania kwasu foliowego w I trymestrze ciąży: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

Ponieważ nie zawsze mamy świadomość naszego zapotrzebowania na najważniejsze składniki, a badania na stężenie poziomu choćby witaminy D3, B12, żelaza czy magnezu wykonywane są rzadko, to może Pani zażywać któryś z kompleksów witamin przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Oczywiście warto o tym fakcie poinformować ginekologa prowadzącego ciążę przy kolejnej wizycie.

O tym, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu mówi nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/poznaj-najwazniejsze-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.