Jaki suplement diety dla ciężarnej przyjmować?

Witam, przed zajściem w ciąże jak i w tym momencie przyjmuję suplement diety Pregna Start dla kobiet planujących ciążę. Obecnie jestem w 8 tc 3 dni i kończy mi się opakowanie. Nieprzemyślanie kupiłam kolejno takie same opakowanie na miesiąc, ale zastanawiam się czy nie powinnam zmienić na suplement Pregna Plus dla kobiet już będących w ciąży. Jest troszkę inny skład- zbogacony o żelazo i DHA. Lekarz prowadząca nic nie wspominała o jakieś szczególnej suplementacji. Dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyjmowanie suplementów diety przed zajściem w ciążę jest bardzo dobrym działaniem, gdyż dostarcza mikro i makroelementów, których być może Pani brakowało. Dodatkowo, jeśli preparat był bogaty w kwas foliowy, to suplementacja była pełna, gdyż jest to niezbędny składnik z punktu widzenia rozwoju cewy nerwowej płodu. W przypadku gdy już Pani w ciążę zaszła to zapewne warto byłoby przejść na preparat, który jest dedykowany kobietom ciężarnym. Jako, że już jest Pani pod opieką ginekologa, wykonane zostały pierwsze ciążowe badania to warto byłoby jeszcze ten temat z lekarzem poruszyć. Możliwe, że lekarz zwróci uwagę na jeszcze inne składniki, których mógłby potrzebować Pani organizm w tym stanie. Zapewne zostały Pani zlecone badania laboratoryjne, których wyniki dadzą lekarzowi informację na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę i ewentualnie zostanie Pani zalecona dodatkowa suplementacja, jeśli będzie taka konieczność.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.