Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

MCV to średnia objętość czerwonych krwinek – zarówno jego podwyższona wartość, jak i niska mogą świadczyć o różnych zaburzeniach.

Prawidłowe wartości MCV to 82-92 fl*, u Pani natomiast są nieznacznie podwyższone, co nie musi wskazywać na nic niepokojącego – konieczne byłoby odniesienie się do pozostałych parametrów morfotycznych krwi, by można było powiedzieć coś więcej.

Najczęściej podniesioną wartość MCV obserwuje się przy niedoborach – witaminy B12 i żelaza, a także kwasu foliowego.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Przy braku dolegliwości i większych odchyleń od normy pozostałych wyników badań warto byłoby oznaczyć poziom witaminy B12 czy żelaza. Makrocyty, czyli krwinki dużej wielkości, mogą też wskazywać na zaburzenia pracy wątroby.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Proszę omówić wyniki badań z lekarzem, który je zlecił – do niego należy decyzja o ewentualnym poszerzeniu diagnostyki bądź powtórzeniu morfologii krwi za kilka miesięcy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy