Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego biegunki się nie kończą?

Miesiąc temu po zrobieniu badan stwierdzono u mnie anemię hemoglobina 10.4 od tamtej pory przyjmowałam żelazo i od razu miałam okropne biegunki. Po skończeniu przyjmowania leku biegunki nadal się utrzymują . Mam zmieniony lek ale boje się go przyjmować w dodatku pojawiły się zawroty głowy. Co powinnam zrobić cznadal przyjmować lek ? Jestem wykończona biegunkami zmęczona i słaba.
KOBIETA, 52 LAT 3 miesiące temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety zdarza się, że niektóre preparaty żelaza i suplementy diety zawierające ten pierwiastek powodują dolegliwości żołądkowo-jelitowe w postaci bólu brzucha, zaparć, a nawet mdłości i biegunek. W takiej sytuacji nierzadko dolegliwości ustępują po upływie kilku dni.

Być może odpowiedzi na te pytania okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-z-ta-biegunka-podczas-przyjmowania-zelaza oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-biegunka-i-bole-brzucha.

W przeciwnym wypadku – tak jak to miało miejsce u Pani – konieczna jest zmiana preparatu na inny, który nie będzie przyczyniał się do zaburzeń trawiennych. Niemniej w celu ustalenia odpowiedniej dawki warto wnikliwie przyjrzeć się wynikom morfologii krwi – poza hemoglobiną i poziomem żelaza warto zwrócić uwagę na ferrytynę, transferynę, TIBC i ewentualnie poziom kwasu foliowego, który przy anemii z niedoboru żelaza często współwystępuje.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anemii-przyczyny-objawy-terapia.

Proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie, wspierającej uzupełnianie żelaza, a także kwasu foliowego i pozostałych witamin z grupy B, które warto suplementować, by szybciej przywrócić właściwy poziom parametrów krwi.

Wskazówki dietetyczne odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy