Jak mam stosować suplementację witaminą D3?

Dzień dobry. Mam 29 lat i ostatnio miałam zbadany poziom wit d3 oraz b12. Poziom wit d3 był na poziomie 25,30 ng/ml a b12 <100 pg/ml. Lekarz zalecił mi branie 4000 j.m d3 oraz Mebevit b- complex. Czy przy tak okropnym niedoborze to jest odpowiednia dawka? W Mebevit dawka wit b12 to jest zaledwie 50ug. Jaka dawkę powinnam stosować by poczuć roznice w samopoczuciu? (Jestem zmęczona, mam stany depresyjne, bóle kosci i wiele innych).
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku, gdy u Pani poziom witaminy D3 wynosił 25,30 ng/ml, jest to wartość na granicy niedoboru lub na niskim poziomie, ponieważ jej optymalna ilość w organizmie zazwyczaj wynosi 30-50 ng/ml lub więcej. W związku z powyższym suplementacja 4000 jednostek powinna być optymalna i należy stosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli chodzi o witaminę B12, Pani poziom (<100 pg/ml) wskazuje na poważny niedobór. Zalecana dawka witaminy B12 zależy od indywidualnych czynników, jednak zazwyczaj wynosi około 1000 μg dziennie lub więcej przy poważnych niedoborach, dlatego 50 μg może być niewystarczające, co warto byłoby jeszcze skonsultować z lekarzem prowadzącym i w przypadku jego zgody, zwiększyć ilość suplementowanej wit. B12.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących suplementacji:

https://portal.abczdrowie.pl/niezwykla-moc-suplementacji

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d-charakterystyka-suplementacja-witaminy-d-w-okresie-letnim https://portal.abczdrowie.pl/jak-dostarczac-witaminy-d-organizmowi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.