Czy taki poziom witaminy D u dziecka jest bezpieczny?

Witam, mam 4 miesięcznego synka, którego karmię piersią i o 2 tygodni mlekiem modyfikowanym. Podawałem mu po 2 miesiącach 4 krople wit d3 na łyżeczce. Po badaniach krwi na wit d3 poziom wyszedł 118 ng. Odstawiłam wit d3. Synek bardzo się poci Poza tym nie widzę innych objawów. Czy trzeba robić inne badania np moczu? Po jakim czasie ponowic badanie krwi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jakim mlekiem modyfikowanym niemowlę jest karmione oraz w jakiej dawce podawała Pani witaminę D3 – trudno więc powiedzieć, czy przekroczyła Pani dawki suplementacji.

Optymalny poziom witaminy D3 dla niemowląt to 20-50 ng/ml, natomiast w przypadku stężenia we krwi >80 ng/ml suplement należy niezwłocznie odstawić. Proszę również upewnić się, czy witamina ta nie znajduje się także w dużym stężeniu w mieszance mlekozastępczej. Zazwyczaj dzieci karmione piersią mają większe zapotrzebowanie na tę witaminę, zaś w przypadku dzieci otrzymujących mleko modyfikowane optymalna dawka to 200-300 lU na dobę. Odsyłam do naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Ponieważ jednak przedawkowanie witaminy D3 jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem – zwłaszcza w przypadku niemowląt – sugeruję powtórzenie badania oraz oznaczenie poziomu wapnia, by sprawdzić czy nie wystąpiła hiperkalcemia. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-wapnia. Proszę zwrócić się do pediatry – powinien zapoznać się z wynikami badań oraz podjąć decyzję o dalszej diagnostyce.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.