Czy ten wynik badania witaminy d3 jest nieprawidłowy?

Witam. Moja córka za 8 dni będzie mieć 8 miesięcy. Jest karmiona mlekiem Hipp Combiotik 1 i dostaje też pokarmy stałe. Suplemenuje u niej wit. D3 400j.m. Zrobiłam jej badanie na tą wi5aminę i wynik to 65,3 ng/ml. Czy mam się martwić takim wynikiem czy jest wszystko w pożądku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poziom witaminy D3 u dzieci powinien oscylować pomiędzy 30-50 ng/ml, w przypadku gdy stężenie to osiąga wynik >80 ng/ml należy jak najszybciej odstawić suplementację witaminą D3, ponieważ w dużych stężeniach może być toksyczna. Zachęcam do lektury artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Warto wiedzieć, że suplementacja u niemowląt jest zależna od sposobu żywienia dziecka. W przypadku dzieci karmionych piersią zazwyczaj (gdy nie ma niedoborów) stosuje się dawkę 400 lU na dobę, natomiast zupełnie inaczej wygląda podawanie witaminy D3 dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym i/lub kaszami instant dla niemowląt. Proszę spojrzeć na opakowanie mleka czy kasz – te produkty są wzbogacane witaminą D3. Dlatego u Pani dziecka suplementacja prawdopodobnie powinna wynosić 200-300 lU na dobę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d-latem-bledy-ktore-popelniamy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.