Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy niski poziom witaminy D3 powoduje poronienie?

Dzień dobry, jestem po 2 poronieniach, mam 26 lat. Wszystkie badania hormonalne i genetyczne mam w normie natomiast wyszedł mi deficyt witaminy D3 - 17 ng/ml. Czy może to prowadzić do poronień nawykowych? I czy suplementacja 2000 j wystarczy?
KOBIETA, 26 LAT 4 miesiące temu

Poronienie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

u osób dorosłych optymalne stężenie witaminy D3 we krwi powinno oscylować pomiędzy 31-50 ng/ml, natomiast wartość 17 ng/ml wskazuje na umiarkowany niedobór. Wymaga on wzmożonej suplementacji, najlepiej pod nadzorem lekarza, niemniej nie powinien mieć żadnego wpływu na ciążę, nie jest także przyczyną poronień. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d.

Jeżeli chodzi o poronienia, to zazwyczaj dopiero wystąpienie po sobie 3 poronień może wymagać pogłębienia diagnostyki oraz wskazuje na tzw. poronienia nawykowe. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-nawykowe.

Proszę zażywać witaminę D3 – może być 2000 j.m. na dobę, lecz po okresie 1-2 miesięcy warto oznaczyć ponownie jej poziom, by upewnić się, że taka suplementacja jest właściwa. Niezależnie od suplementacji witaminy D3 wskazany jest kontakt z ginekologiem przed podjęciem kolejnych starań o potomstwo, bez tego niestety nie sposób wskazać przyczyny poronień.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy