Kiedy należy stosować witaminę D3?

Dzień dobry ,chciałabym dowiedzieć się na jakim poziomie powinnam przyjmować witaminę D3 przy niedoborze (wynik 16,4) ??

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

witamina D3 reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, umożliwia wchłanianie tych pierwiastków w jelitach, a także zapewnia właściwą mineralizację kości. Fizjologiczna forma witaminy D3 – cholekalcyferol - jest naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka pod wpływem działania promieniowania UV (energii słonecznej), dlatego potocznie witamina D3 jest nazywana witaminą słońca. Niedobór tej witaminy jest bardzo powszechny w krajach leżących na północy Europy, związane jest to ze zbyt małym kątem padania promieni słonecznych. Badania epidemiologiczne pokazują, że stężenie witaminy D3 nie jest wystarczające u większości osób dorosłych. Niedobór witaminy D3 może objawiać się między innymi poprzez bóle kości, bóle mięśni, szybkie przemęczanie się, bezsenność, problemy z apetytem, ogólne osłabienie, nadwagę, spadek odporności.

Pani wynik, tj. 16,4 ng/ml wskazuje na niedobór witaminy D3. Uważa się, że osoby dorosłe między 18. a 65. rokiem życia, o prawidłowej masie ciała, powinny przyjmować 800-2000 j.m./dobę w miesiącach od września do kwietnia lub przez cały rok. Tak jak wyżej wspomniano, wskazane jest także przebywanie na słońcu przynajmniej przez 15 minut dziennie. Ważne jest jednak, aby suplementację witaminy D3 konsultować ze swoim lekarzem.

Więcej informacji w temacie niedoboru i suplementacji witaminy D3 znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d,

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-warto-suplementowac-witamine-d,

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d3.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

W przypadku niedoboru witaminy D3 poziom dawki leczniczej należy dobrać indywidualnie. Zależy to od wieku, masy ciała oraz chorób współistniejących. Dawkę leczniczą powinien ustalić lekarz (może być to lekarz pierwszego kontaktu). Z pewnością powinna być ona wyższa niż dawka suplementacyjna (800-2000 IU/dobę dla osób z prawidłową masą ciała i 1600-4000 IU/dobę w przypadku BMI > 30kg/m2). Bardzo istotne jest, że w leczeniu niedoborów witaminy D3 należy stosować preparaty będące lekami, a nie suplementami diety (które przeznaczone są dla osób bez niedoboru). Kontrolę poziomu witaminy D3 należy wykonać po ok. 3 miesiącach leczenia.