Jaką dawkę witaminy D3 mam stosować?

Witam. Badalam swoj poziom wit. D3 i wyszedl 15,40. Moje pytanie brzmi jaka dawke mam brać? Pytalam o to swojej Pani Doktor, ale ona powiedziala tylko, ze "moge suplementowac" nic wiecej. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Stężenie 25-hydroksywitaminy D (25 (OH) D) na poziomie 15,40 ng/ml oznacza niedobór witaminy D, który powinien być leczony farmakologicznie za pomocą preparatu zawierającego 800 - 2000 IU witaminy D. Zgodnie z wytycznymi suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej rekomenduję Pani dzienną dawkę na poziomie 2000 IU i regularną kontrolę metabolitu 25 (OH) D, np. 2-3 razy w roku. Ponadto w celu lepszego wchłaniania witaminy D należy przyjmować ją razem z posiłkiem, który będzie zawierał także tłuszcze (np. w postaci orzechów, masła, żółtka jaja kurzego, czy choćby sałatki z oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym), gdyż jest to witamina rozpuszczalna w nim. Warto podkreślić na koniec, że deficyt witaminy D jest coraz częściej postrzegany jako czynnik ryzyka takich chorób jak cukrzyca typu 1 i 2, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, infekcje związane z niedoborem odporności, choroby autoimmunologiczne, choroby metaboliczne, niektóre choroby neurologiczne oraz psychiczne.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny