W jakiej ilości powinnam przyjmować suplementy witaminy D?

Witam, mój wynik witaminy D to 13,6 , gdzie poniżej 20 jest deficyt, moje pytanie w jakiej ilości powinnam przyjmować suplementy witaminy D? Kobieta, wiek 31 lat, wzrost 160cm i waga 47kg

Dzień dobry,

Witamina D należy do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem w organizmie człowieka, między innymi wpływa na: homeostazę gospodarki mineralnej, stan układu mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego, nerwowego, immunologicznego oraz funkcje umysłowe. Wszystko to sprawia, że jej znaczenie jest istotne dla długotrwałego zachowania optymalnego funkcjonowania organizmu człowieka. W związku z niskim stanem zaopatrzenia organizmu w witaminę D, proszę się niezwłocznie udać do lekarza pierwszego kontaktu, bądź endokrynologa w celu dobrania odpowiedniej jakości preparatu farmaceutycznego witaminy D oraz właściwej jego dawki, zależnej od Pani codziennej diety, suplementacji, ogólnego stylu życia oraz możliwości codziennej ekspozycji na światło słoneczne w godzinach między 10 a 15 w okresie wiosenno-letnim. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rekomenduje się codzienną suplementację witaminą D dla osób dorosłych w ilości między 800 a 2000 IU, w zależności od masy ciała i spożycia w diecie. Suplementację zaleca się w okresie jesienno-zimowym lub przez cały rok, jeśli stwierdza się małą ekspozycję na promieniowanie UVB. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki witaminy D w ilości 4000 IU u osób dorosłych bez regularnego nadzoru medycznego. Warto podkreślić, iż witamina D jest w 50–80% wchłaniana w jelicie cienkim i tym samym wymagana jest obecność tłuszczów w celu pobudzenia uwalniania kwasów żółciowych i ułatwienia jej absorpcji przez błonę śluzową jelita. Stąd witaminę D należy spożywać z posiłkiem zawierającym pewne ilości tłuszczów, np. w postaci orzechów, pestek, nasion lub dobrej jakości olejów roślinnych.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/