Jak wygląda synteza witaminy D w organizmie?

Mam złamaną kość ramienną. Jest zespolona płytą. Złamanie miało miejsce 4 tygodnie wstecz.Staram się stosować zaleconą dietę i ćwiczenia. Staram się w południe eksponować ciało na światło słoneczne. Chociaż na 20 minut, w kąpielówkach. Moje pytanie dotyczy zasadnosci takiego wychodzenia na słońce, gdyż wyczytałem, że we wrześniu promieniowanie UVB jest już znikome. Jak to jest? Do kiedy można liczyć na syntezę witaminy D w skórze? Mam się rozbierać i wychodzić? Jak dotej pory otoczenie patrzy na mnie ze zrozumieniem i mam też zdrowych naśladowców. Chciałbym mieć pewność, że nie wciagam znajomych do "zabawy" bez sensu.

Dzień dobry,

Bez cienia wątpliwości, większość witaminy D u ludzi produkowana jest w skórze na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a dokładnie promieniowane ultrafioletowe B (UVB). Uważa się, że synteza skóry może pokryć nawet 80 – 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę D, jednak w Polsce może być ona skuteczna tylko wiosną i latem (od maja do września), w godzinach od 10 do 15, przy odpowiednim kącie nasłonecznienia, temperaturze powietrza sprzyjającej kąpieli słonecznej i dominującej bezchmurnej pogodzie. W takich warunkach ekspozycja co najmniej 18 % powierzchni ciała, tj. odsłoniętych przedramion i kończyn dolnych przez około 15 minut może prowadzić do naturalnej syntezy witaminy D w ilości odpowiadającej na ogół zalecanej dziennej dawce preparatu farmaceutycznego w okresie jesienno-zimowym, czyli 2000 – 4000 IU. Warto jednak podkreślić, że szereg czynników wewnętrznych i środowiskowych, takich jak zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, intensywna pigmentacja skóry, zaawansowany wiek, nadmierne stosowanie kosmetyków o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej powyżej 15, znacznie wydłużają czas ekspozycji niezbędny do osiągnięcia wystarczającej podaży witaminy D, bądź mogą nawet całkowicie uniemożliwić syntezę skórną witaminy D, pomimo, iż zapewniona jest odpowiednia ilość czasu spędzonego na słońcu wiosną i latem.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424