Zapytaj lekarza

7 1 9 , 7 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy picie z marchwi przyciemni skórę?

Czy picie soku ze świeżej marchwi bądź soków typu Kubuś przyciemni skórę? Ile szklanek na dzień można pić soku
KOBIETA, 26 LAT 3 miesiące temu

Właściwości kwasów omega-3

Kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem, który powinien być obecny w naszej diecie. Istotnych informacji nt. właściwości i zastosowaniu ich w medycynie udziela dr Leszek Walentynowicz, lekarz rodzinny.

Dzień dobry,

Marchew jest warzywem o pomarańczowej barwie, która wynika z zawartości w jej składzie beta-karotenu, czyli prowitaminy witaminy A. Ulega ona w organizmie przekształceniu w niezbędny dla człowieka retinol, czyli inną formę witaminy A. Uważa się, iż obawy o wystąpienie zagrożenia związanego z możliwością przedawkowania beta-karotenu (prowitaminy witaminy A) znajdującego się w marchwi i jej przetworach przy ich regularnej konsumpcji są nieuzasadnione. Jak się bowiem okazuje, organizm człowieka przekształca wyłącznie taką ilość beta-karotenu, jaka jest mu w określonym momencie rzeczywiście potrzebna. Choć odnotowuje się, iż systematyczne wypijanie soku z marchwi może przyczyniać się do zmiany kolorytu skóry (przybiera ona kolor od żółtego do pomarańczowego w zależności od kumulacji barwnika), to jednak nie są to objawy zagrażające w jakikolwiek sposób życiu i zdrowiu. Zaleca się wybierać przede wszystkim soki świeże bez dodatku substancji słodzących i spożywać je w umiarkowanej ilości do 2 szklanek na dobę, niekoniecznie każdego dnia.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://www.znanylekarz.pl/mateusz-durbas/dietetyk/krakow https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy