Powiększona śledziona w wyniku USG po przedawkowaniu witaminy A zawartej w soku z marchwi

Witam. Jestem osobą zdrową, mam dobre wyniki, jednak usg pokazało powiększoną śledzionę. Lekarz po wywiadzie doszedł do wniosku, że to może być wina soku z marchwi. Piję go od 1-2 litrów dziennie (od pół roku, wcześniej usg dobre). Dopiero teraz przeczytałam,że szklanka tego soku zawiera dzienną dawkę wit A. Lekarz twierdzi, ze właśnie ją przedawkowałam, skórę faktycznie mam pomarańczową. Co teraz zrobić? Czy śledziona powróci do normy? Czy jakąś dietę zastosować? Proszę o radę

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Zasadniczo żółtaczka karotenowa nie powinna mieć wpływu na powiększoną śledzionę. W marchwi mamy beta karoten czyli prowitaminę A, która jest stosunkowo bezpieczna dla organizmu. Proszę ograniczyc picie soku i za j3 miesiące wykonać ponownie badanie. Pozdrawiam