Jak suplementować witaminę D w tym przypadku?

Czy w przypadku takich wyników: witamina D3 - 15 mg/ml suplementować się preparatami bez recepty czy potrzeba coś na receptę? Dodatkowo wapń 4,88 a fosforany 4,31 czyli w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

preparaty dostępne bez recepty, tzw. OTC, będą jak najbardziej w porządku. Są dostępne też na rynku dobre suplementy diety, które mają bardzo fajny skład, gdzie witamina D jest zatopiona w oleju lnianym - więc prócz samej witaminy, mamy też kwasy omega-3. Proszę jednak pamiętać o odpowiedniej dawce - 4000 jednostek, to w Pani przypadku minimum. Mniejsze dawki, to dawki podtrzymujące, które niestety nie wpłyną znacząco na Pani poziom we krwi. Podkreślę też, że synteza w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, jest możliwa tylko i wyłącznie od kwietnia do września, w godzinach 10-15:00, czyli wtedy, kiedy zazwyczaj jesteśmy w pracy. W związku z tym, warto sięgać po witaminę D przez cały rok :)