Ile witaminy D ma przyjmować dorosły?

Jaka jest dobowa dawka suplementacji Wit. D dla osoby dorosłej? 1000 j. 2000j. A może 4000j.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

liczne badania pokazały, że nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie jest w stanie zapewnić organizmowi dziennej dawki witaminy D. Wszystko dlatego, ponieważ jej głównym źródłem jest synteza skórna zachodząca podczas promieniowania UV.

W związku z tym zdrowe osoby dorosłe (między 18. a 65. rokiem życia), które od maja do września przebywają na słońcu, mając jednocześnie odsłonięte przedramiona oraz podudzia przez co najmniej 15 minut (od godziny 10 do 15), które nie stosują kremów z filtrem, nie muszą suplementować witaminy D, choć wciąż jest ona zalecana.

W przypadku, gdy te warunki nie są spełnione, to zalecana jest suplementacja w dawce 800-2000 IU na dobę, przy czym konkretna dawka zależna jest od masy ciała oraz obecności witaminy D w diecie przez cały rok. Jeśli osoba jest otyła, to dawka powinna być zwiększona do 1600-4000 IU na dobę.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d-charakterystyka-suplementacja-witaminy-d-w-okresie-letnim,

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d-na-zime.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.