Dzień dobry,

niedobór witaminy D w populacji polskiej jest powszechny. Z kolei witamina ta ma szerokie (plejotropowe) działanie na organizm ludzki. Jej niedobór nie jest już tylko kojarzony z krzywicą u dzieci, osteomalacją czy osteoporozą. Witamina D wykazuje m. in. działanie kardioprotekcyjne (wpływając korzystnie na układ sercowo-naczyniowy), neuroprotekcyjne (wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego) oraz działa przeciwzapalne. Pojawiają się również doniesienia, że witamina D ma znaczenie w przebiegu stwardnienia rozsianego.
Witaminę D dostarczamy przede wszystkim przez syntezę skórną (ekspozycja na światło słoneczne). Źródła pokarmowe witaminy D to gł. ryby i produkty wzbogacane witaminą D.

Wytyczne dla Europy Środkowej ws. suplementacji witaminą D są następujące:
- dla osób dorosłych: 800–2000 IU/dobę (20.0–50.0 μg/dobę), zależnie od masy ciała w miesiącach wrzesień-kwiecień; jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna to również w miesiącach letnich
- dla osób starszych (powyżej 65. roku życia): 800–2000 IU/dobę (20.0–50.0 μg/dobę) przez cały rok (z uwagi na mniejszą syntezę skórną tej witaminy wraz z wiekiem).

Można również sprawdzić czy ma Pani niedobór witaminy D, choć tak jak wspomniałam na początku swojej wypowiedzi, większość populacji nie dostarcza tej witaminy w odpowiednich ilościach.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty