Niedobór a przedawkowanie witaminy D

Dzień dobry! Słyszę ostatnio, że prawie wszyscy mamy niedobór witaminy D i należy ją przyjmować codziennie nawet w dużych ilościach. Czym grozi jej przedawkowanie a jak objawia się niedobór? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Niedobór witaminy D, spowodowany jej zbyt niską podażą wraz z dietą, oraz małą ekspozycją na promienie słoneczne, skutkuje takimi objawami jak:
spadek odporności i osłabienie organizmu , stany zapalne skóry, zapalenie spojówek, zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, u dorosłych oraz kobiet w ciąży i karmiących może prowadzić do odwapnienia i rozmiękczenia kości. Długotrwały brak tej witaminy może być też przyczyną osteoporozy w przyszłości.
Nadmiar witaminy D (powstały często w wyniku niekontrolowanej suplementacji) objawia się:
bólami głowy, brzucha, oczu,szczęk, stawów i mięśni, skłonnością do szybkiego męczenia się, osłabieniem odporności, nudnościami, utratą apetytu, biegunką i częstomoczem.

Rzeczywiście dieta uboga w ryby i mleko i zbyt mała ekspozycja na słońce może prowadzić do niedoborów tej witaminy. O suplementacji witaminą D decyduje lekarz na podstawie badania zawartości tej witaminy w organizmie. Objawy niedoborów u dzieci i młodzieży to krzywica, zaś u dorosłych osteomalacja, wypadanie zębów, gorsze funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, stany zapalne skóry, osłabieniem, zmniejszeniem odporności. Przedawkowanie może m. in. uszkodzić wątrobę i nerki.

Witam, niedobór witaminy D (który zdarza się dość często) objawia się nadmiernym wydalaniem tej witaminy z organizmu, zaburzonym jej metabolizmem, upośledzonym wchłanianiem w przewodzie pokarmowym i syntezą w skórze, więc im masz jej mniej tym gorzej jest ona wchłaniania i wykorzystywana przez organizm. Następstwem niedoboru może być krzywica (u dzieci) lub zniekształcenie kośćca czy osteoporoza (u dorosłych). W wielu krajach jest ona suplementowana (nie tylko wśród niemowląt jak ma to miejsce u nas), w Polsce nie – ze względu na toksyczność po przedawkowaniu witaminy z pożywienia (u dorosłych działanie toksyczne po przekroczeniu 1,25 mg na dzień). Objawy zatrucia to osłabienie, brak apetytu, ból brzucha, wymioty, zwapnienie tkanek (serca, nerek). Pozdrawiam.