Witam Przyczyn takiego stanu może być kilka. Przede wszystkim na uczucie osłabienia, zniechęcenia i brak apetytu może wpływać brak snu i zmiana trybu życia na nocny, co zaburza naturalny zegar biologiczny organizmu. Przyczyną braku apetytu może być też przewlekły stres. Jeśli zaburzenia w pobieraniu pokarmu nastąpiły już jakiś czas temu, coraz trudniej będzie pobudzić apetyt i zmusić żołądek do aktywnej pracy. Taki objaw towarzyszy jednak również wielu chorobom. Przede wszystkim należy więc skonsultować problem z lekarzem - być może konieczne będą dodatkowe badania, lub leki uspokajające. W kwestii diety, konieczne będzie wprowadzenie częstych posiłków, małych objętościowo. Dobrze, aby były to ulubione produkty i potrawy, które zachęcą do spożycia i pobudzą pracę przewodu pokarmowego.
W Pani wypadku problem może być złożony. Posiadam za mało informacji, aby móc udzielić Pani jakiejkolwiek porady żywieniowej. Na początku proszę udać się do lekarza, aby stwierdzić przyczynę braku apetytu. Pozdrawiam.
Witam,
Myślę, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to badania krwi, być może brak apetytu jest związany np. z chorobą tarczycy. Zaburzenie rytmu dnia ma duży wpływ na regulację metabolizmu, jeżeli mało sypiasz w ciągu nocy brak energii będzie oczywisty, organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jeżeli chodzi o kwestię żywienia to na pewno powinieneś zacząć dietę od pokarmów łatwostrawnych, najlepiej o konsystencji płynnej lub półpłynnej np. koktajle owocowe na tłustym mleku lub jogurcie greckim, z dodatkiem kaszy manny, zawiesiste zupy, zupy kremy (zabielane śmietanką). Musisz zadbać o to by w małej porcji dostarczyć organizmowi dużo energii. Staraj się unikać pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, mocno pieczonych, fast-food. Wymienione pokarmy długo zalegają w żołądku i mogą powodować nieprzyjemne odczucie pełności.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz
Pozdrawiam
Witam,
Przyczyn braku apetytu może być bardzo wiele. W pierwszym rzędzie radziłabym pójść do lekarza rodzinnego, aby wykluczyć przyczyny organiczne, te spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Na pewno trzeba będzie wykonać podstawowe badanie moczu i krwi.
Należy przede wszystkim przyjrzeć się, czy nie występują zaburzenia pracy jelit lub żołądka. Ważny jest wywiad, czy nie występują mdłości, pieczenie w żołądku etc. Konieczne może być wykonanie gastroskopii, a w razie potrzeby również kolonoskopii czy badania badającego wydzielanie soku żołądkowego.
Ponadto stan, który Pan opisuje może wynikać też z niedoboru witamin i mikroelementów. Warto sprawdzić poziom wit B12, zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w mikroelementy, świeże owoce i warzywa.
W cukrzy może wystąpić zaburzenia koncentracji, słabienie, chudnięcie. Towarzyszy temu zwiększenie apetytu i zwiększenie wydalania moczu. Warto powtórzyć cukier we krwi, w moczu, zrobić OGTT. W razie czego lekarz rodzinny może pokierować dalej do specjalisty.
Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, to może w jej przebiegu nastąpić chudnięcie, rozdrażnienie, kołatanie serca. Można sprawdzić poziom TSH, fT4 i fT3, zbadać palpacyjnie tarczycę. Jeśli wyniki te będą niepoprawne, to wtedy lekarz rodzinny da skierowanie na dodatkowe badania np. usg tarczycy.
Poza tym stan, który Pan opisuje może wynikać z niedoboru snu. Trzeba zapewnić prawidłową higienę snu czyli chodzić spać o stałej godzinie, nie czytać w łóżku, nie ogląda telewizji, nie jeść obfitego posiłku przed snem. Można nauczyć się kilku technik relaksacji czy wypić napar z melisy przed snem.
Po wykluczeniu przyczyn organicznych można zastanawiać sie, czy opisywany przez Pana stan nie wynika np. z depresji. W jej przebiegu również występować może apatia, chudnięcie, zaburzenia snu. Najpierw jednak należy wykluczyć przyczyny organiczne. W razie potrzeby można skonsultować sie z psychiatrą i ewentualnie zastanowić się nad włączeniem leczenia farmakologicznego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Skąd brak apetytu i świąd odbytu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problemy z zasypianiem i brak apetytu – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Utrata masy ciała i brak apetytu po depresji – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co może powodować ten brak apetytu? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Brak apetytu i trądzik niemowlęcy – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Brak apetytu w ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy brak apetytu występuje zawsze przy wrzodach żołądka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Brak apetytu a problemy w związku – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Chudnięcie i brak apetytu u 6-latka – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Bulgotanie w brzuchu w jelitach i żołądku, brak apetytu, swędzenie pochwy – odpowiada Aleksander Ropielewski
artykuły
Nie lekceważ tego objawu. Przewlekłe zmęczenie może świadczyć o poważnych chorobach
Jest jednym z najczęściej bagatelizowanych przez P
Przepis na spokojny sen? Kolacja bogata w błonnik
Sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania orga
Bradyarytmie - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie
Bradyarytmie to zaburzenia pracy serca, istotą któ