Poziom witaminy D3 a normy

Dzień dobry, ostatnio miałam robione badania i mam pytanie dotyczące poziomu witaminy D3. Chciałabym zapytać, czy ten wynik jest poprawny witamina D 25(OH)D Total: 5,39 ng/ml. Chciałabym się też dowiedzieć jaka jest norma poziomu witaminy D3? I tak jak wspomniałam proszę o informację, czy podany przeze mnie poziom witaminy D3 świadczy o jej nadmiarze, czy niedoborze? Co powinnam zrobić jeżeli wynik nie jest w normie? Jakie powinnam podjąć kroki, żeby wyrównać poziom witaminy D3? Może powinnam stosować jakieś leki albo zastosować jakąś specjalną dietę? Wizytę u lekarza mam dopiero za kilka dni i nie wiem czy mam się czym niepokoić. Proszę też o informację, o czym może świadczyć taki poziom witaminy D3. Czy może być objawem jakiejś choroby? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za każdą informację.

Witam, norma na witaminę D to 30-50 ng/ml, wynik wskazuje więc na niedobór. Niestety wiele osób ma niedobór witaminy D, przy tym poziomie sama dieta może być nie wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania i warto pomyśleć o suplementacji.

Wynik wskazuje na poważny niedobór. Proszę włączyć suplementację. Ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, proszę pamiętać, żeby przyjmować ją do posiłku gdzie ten tłuszcz się znajduje, najlepiej do obiadu.