Co mam robić ze zmęczeniem podczas leczenia anemii?

Witam. Mam takie pytanie, ponieważ mój lekarz rodzinny nie bardzo potrafi mi pomóc. Miałam zdiagnozowaną anemię. Niskie żelazo na poziomie 3. Wszystkie inne parametry krwi też niskie. Hemoglobina była 7. B12 i ferrytyna w dolnej granicy. Po 3 miesiącach suplementacji żelaza sorbifer durules plus B12, kwas foliowy, d3, wyniki poszły do góry. Hemoglobina 14, żelazo 17..płytki krwi jedynie w dolnej granicy 152. Przed kuracja byłam słaba, szybko się męczyłam, byłam często senna. Momentami miałam przymus położenia się choćby na pół godziny. Teraz czuję się lepiej ale ogólnie zmęczenie jest, jestem mniej ale jednak często senna. Co mogę zrobić żeby poczuć się lepiej, silniejsza, mniej senna. Śpię 8-9 godzin na dobę. Nie wiem co zrobić żeby poczuć się lepiej.
KOBIETA, 41 LAT 6 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Cieszę się, że po suplementacji żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy D3 wyniki krwi poprawiły się, a Pani samopoczucie uległo polepszeniu. Rozumiem jednak, że mimo poprawy wyników, nadal odczuwa Pani zmęczenie i senność, to zapewne jest bardzo uciążliwe.

Anemia i niedobory witamin często powodują osłabienie, zmęczenie i senność, a proces regeneracji organizmu może trwać dłużej niż sama zmiana wyników krwi. Aby poprawić swoje samopoczucie, warto zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w żelazo, witaminy i minerały. Włączenie do diety produktów takich jak czerwone mięso, ryby, jaja, warzywa liściaste, orzechy i nasiona może Pani pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu żelaza. Produkty bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, papryka i brokuły, mogą z kolei wspomóc lepsze wchłanianie żelaza.

Regularna aktywność fizyczna, nawet w postaci delikatnych ćwiczeń, takich jak spacery, joga czy pływanie, może poprawić krążenie krwi i zwiększyć poziom energii. Przy tym ważne jest, aby dostosować intensywność ćwiczeń do swojego samopoczucia. Proszę też koniecznie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pijąc wystarczającą ilość wody każdego dnia, co jest kluczowe dla utrzymania energii i ogólnego zdrowia.

Stres i brak odpoczynku również mogą przyczyniać się do zmęczenia, dlatego zarządzanie stresem poprzez techniki relaksacyjne, jak medytacja, czy głębokie oddychanie, może znacząco poprawić jakość życia i poziom energii.

Kontynuowanie suplementacji zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularne kontrolowanie poziomów żelaza i innych witamin i minerałów jest ważne, aby upewnić się, że są one na odpowiednim poziomie. Jeśli mimo stosowania tych zaleceń nadal odczuwa Pani zmęczenie i senność, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Możliwe, że istnieją inne przyczyny zmęczenia, które wymagają dalszego zbadania, dla przykładu problemy z tarczycą, zaburzenia snu czy inne schorzenia.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/anemia-i-jej-przyczyny

- https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-witaminy-b12

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do pełni sił oraz zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.