Dlaczego parametry krwi tak mocno spadły?

Dzień dobry Co mogło powodować w ciągu 5-u miesięcy spadek leukocytów,erytrocytów ,hemoglobiny i hematokrytu już do dolnych granic normy a nawet w przypadku hemoglobiny poniżej normy o 0,4.Dodam ,że żelazo oke, B12 też dobra, kwas foliowy oke,D3 oke,Wyniki wątrobowe biochemiczne bez zastrzeżeń. USG jamy brzusznej bez zastrzeżeń ,krwi utajonej w kale (trzy badania ) brak, CRP 0,61 ,PSA 1,5. Lekarz rodzinny nie widzi żadnych powodów do obaw. Uważa ,że może mi dać tylko skierowanie do szpitala na oddział wewnętrzny, bo mam jakieś fanaberie.Zapisałem się do hematologa. Cukier w laboratorium 95. Tzrzy razy dziennie metformina po 500mg. Plus 5 posiłków i ćwiczenia fizyczne w postaci podnoszenia hantli i spacerów około 4 km dziennie. Jeśli chodzi erytrocyty to nigdy ich nie miałem za dużo. Ale Leukocyty nigdy nie zeszły do dolnej granicy normy czyli 4. Miałem ostre zapalenie kostne szczękowe w okolicy implantu zębowego na tle periimplantitis ale to było miesiąc temu. Implant został usunięty i CRP nic nie wykazuje. Wyrazy szacunku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pan jak duży był spadek wspomnianych parametrów, to jest leukocytów, hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu. Niemniej jeżeli znajdują się w dolnych granicach normy, przy jednoczesnych dobrych wynikach badania poziomu żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/hemoglobina-norma-podzial-wzgledem-plci-i-wieku-zaburzenia-jak-ja-utrzymac.

Natomiast warto wspomnieć w tym miejscu, że niski poziom tych 4 parametrów może wskazywać na inną postać anemii niż najczęściej spotykana niedokrwistość z niedoboru żelaza czy kwasu foliowego. Zwłaszcza anemia syderoblastyczna, w której poziom żelaza jest wysoki lub bardzo wysoki, charakteryzuje się znacznie obniżonymi parametrami hematokrytu i hemoglobiny oraz leukopenią.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia.

Również anemia hemolityczna charakteryzuje się podwyższonym poziomem żelaza, choć proszę pamiętać, że w diagnostyce anemii należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry jak ferrytyna, transferryna czy TIBC, a nie żelazo.

Ponieważ jednak lekarz rodzinny nie widzi powodu do niepokoju, to zakładam, że Pana samopoczucie jest dobre, stąd myślę, że przede wszystkim warto powtórzyć badania, ewentualnie poszerzone właśnie o wspomniane wyżej parametry, by upewnić się, że wyniki badań krwi są dobre.

Zachęcam również do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.