Dlaczego mam tak wysoki poziom PLT?

Mam podwyższone PLT. Rośnie mi od dzieciaka. Znalazłam stare badania z podstawówki i już wtedy bylo wysokie. Skacze mi tak miedzy 500 a 600, teraz np mam ponad 600. NIe mam żadnych objawów podwyższonego PLT. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?
KOBIETA, 36 LAT 2 miesiące temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

parametry dla płytek krwi, czyli trombocytów, jakie podaje się w wynikach morfologii to: liczba płytek, zawartość procentowa płytek dużych w stosunku do całkowitej liczby płytek oraz średnia objętość płytki. Niestety trudno odnieść się do wyników, gdy podaje Pani tylko liczbę płytek, w dodatku nie wspominając o pozostałych parametrach morfotycznych krwi.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-badan-krwi-erytrocyty-hemoglobina-leukocyty-limfocyty.

Natomiast trombocytozę, czyli wysoki (ponad normę) poziom płytek krwi, można zaobserwować w wielu sytuacjach – wskazane byłoby odniesienie się do Pani stanu zdrowia. Poza infekcjami różnego pochodzenia, a także zażywaniem określonych leków (np. sterydów) i nadużywaniem alkoholu, podniesiony poziom PLT można odnotować w przewlekłych chorobach zapalnych oraz anemii z niedoboru żelaza.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii.

Stąd być może warto rozważyć diagnostykę w tym kierunku – proszę porozmawiać z internistą na temat pozostałych parametrów morfotycznych krwi. Może Pani również wykonać badanie OB i CRP, czyli wskaźników zapalnych, a także oznaczyć poziom ferrytyny, transferryny, żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy B12, by upewnić się, że to nie anemia jest źródłem podwyższonych trombocytów.

Więcej informacji na temat PLT odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plt.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty