Witam!
Aby móc prawidłowo zinterpretować morfologię krwi, konieczna jest ocena wszystkich jej podstawowych parametrów.
Podwyższone stężenie płytek wynikać może z odwodnienia dziecka w czasie pobierania próbki krwi. Nie można jednak tego ocenić, nie znając wartości hematokrytu. Najprawdopodobniej konieczne będzie powtórzenie badania, a być może także ocena płytek krwi pod mikroskopem.
Co do parametru %MON, czyli odsetka monocytów wśród wszystkich krwinek białych - jest on rzeczywiście podwyższony. Najważniejsza jest jednak bezwzględna liczba monocytów, której niestety Pani nie podaje. W sytuacji stwierdzonych w analizie automatycznej odchyleń dotyczących krwinek białych, lekarz zlecić może wykonanie rozmazu ręcznego białych krwinek (który jest znacznie dokładniejszy).
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Szanowna Pani!
Skrót MON oznacza monocyty. Monocyty są to komórki należące do grupy krwinek białych (leukocytów). Komórki te posiadają na swojej powierzchni specjalne receptory, które aktywowane są w sytuacji stanu zapalnego. Dzięki temu monocyty mogą dotrzeć do miejsca, gdzie niezbędna jest walka organizmu z czynnikami patogennymi. Wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale referencyjnym 30 – 800/ul lub 4 – 8%.
Samodzielna interpretacja wartości MON nie ma znaczenia klinicznego, ponieważ istotne są inne parametry m.in. takie jak WBC (ilość krwinek białych) oraz rozkład pozostałych leukocytów. W obecnej chwili nie można podać powodu zwiększonej wartości MON, bowiem istnieje wiele przyczyn monocytozy, m.in.: zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, choroby układu pokarmowego, choroby tkanki łącznej, choroby ziarniniakowe lub też zmiany powodowane leczeniem farmakologicznym. W diagnostyce różnicowej niezwykle istotne są objawy, które występują u pacjenta.
PLT to skrót który oznacza płytki krwi (trombocyty). Wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale referencyjnym 150 000 – 400 000. Również w przypadku nadpłytkowości istnieje wiele przyczyn, które powodują wzrost liczby trombocytów. Podobnie jak w przypadku MON, wartości PLT nie można interpretować w oderwaniu od pozostałych parametrów morfologii i stanu klinicznego pacjenta.
Zalecam wizytę kontrolną u lekarza POZ, który zbierze wywiad medyczny i zbada pacjenta oraz na podstawie danych klinicznych zaleci dalsze postępowanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odchylenia w morfologii - P-LCR, MXD# – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wynik mono morfologii krwi – odpowiada Lek. Bianka Małczuk
- Dlaczego mam tak wysoki poziom PLT? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza podwyższone PWD MPv P-LCR? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Co oznacza podwyższone MPV? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Parametr Eo, Bazo, Mono w badaniu krwi – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Co oznacza wynik MON? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- RDW-CV podwyższone - co to znaczy?? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak mam rozumieć wyniki morfologii? – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Interpretacja badania krwi w ciąży – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Badania krwi - charakterystyka, skład krwi, normy, interpretacja wyników
Badania krwi są najczęściej wykonywanymi badaniami
Płytki krwi - rola, badania, nadpłytkowość, małopłytkowość
Płytki krwi to inaczej trombocyty. Obok erytrocytó
Monocytopenia - przyczyny, badanie i wyniki
Monocytopenia to zbyt niska liczba monocytów we kr