Morfologia krwi (PLT, %MON)

Witam, proszę o zinterpretowanie wyników analizy krwi u mojego 4,5-letniego syna. Niepokoi mnie podwyższony poziom PLT - 526,00 oraz %MON 14,00, pozostałe wyniki mieszczą się w normach. Czy podwyższone wyniki krwi u mojego syna mogą świadczyć o czymś groźnym? Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania? CZy powinnam zgłosić się z synem do specjalisty? Jeżeli tak to do jakiego? Do hematologa? Trochę się martwię, bo nawet nie wiem co to jest PLT, ani MON. Co oznaczają oba te wskaźniki? Czy powinnam zaczekać i za jakiś czas znów wykonać badania? A może jeżeli pozostałe wyniki są w normie, to nie mam się czego martwić i z moim synkiem jest wszystko w porządku. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Aby móc prawidłowo zinterpretować morfologię krwi, konieczna jest ocena wszystkich jej podstawowych parametrów.

Podwyższone stężenie płytek wynikać może z odwodnienia dziecka w czasie pobierania próbki krwi. Nie można jednak tego ocenić, nie znając wartości hematokrytu. Najprawdopodobniej konieczne będzie powtórzenie badania, a być może także ocena płytek krwi pod mikroskopem.

Co do parametru %MON, czyli odsetka monocytów wśród wszystkich krwinek białych - jest on rzeczywiście podwyższony. Najważniejsza jest jednak bezwzględna liczba monocytów, której niestety Pani nie podaje. W sytuacji stwierdzonych w analizie automatycznej odchyleń dotyczących krwinek białych, lekarz zlecić może wykonanie rozmazu ręcznego białych krwinek (który jest znacznie dokładniejszy).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Skrót MON oznacza monocyty. Monocyty są to komórki należące do grupy krwinek białych (leukocytów). Komórki te posiadają na swojej powierzchni specjalne receptory, które aktywowane są w sytuacji stanu zapalnego. Dzięki temu monocyty mogą dotrzeć do miejsca, gdzie niezbędna jest walka organizmu z czynnikami patogennymi. Wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale referencyjnym 30 – 800/ul lub 4 – 8%.
Samodzielna interpretacja wartości MON nie ma znaczenia klinicznego, ponieważ istotne są inne parametry m.in. takie jak WBC (ilość krwinek białych) oraz rozkład pozostałych leukocytów. W obecnej chwili nie można podać powodu zwiększonej wartości MON, bowiem istnieje wiele przyczyn monocytozy, m.in.: zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, choroby układu pokarmowego, choroby tkanki łącznej, choroby ziarniniakowe lub też zmiany powodowane leczeniem farmakologicznym. W diagnostyce różnicowej niezwykle istotne są objawy, które występują u pacjenta.

PLT to skrót który oznacza płytki krwi (trombocyty). Wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale referencyjnym 150 000 – 400 000. Również w przypadku nadpłytkowości istnieje wiele przyczyn, które powodują wzrost liczby trombocytów. Podobnie jak w przypadku MON, wartości PLT nie można interpretować w oderwaniu od pozostałych parametrów morfologii i stanu klinicznego pacjenta.

Zalecam wizytę kontrolną u lekarza POZ, który zbierze wywiad medyczny i zbada pacjenta oraz na podstawie danych klinicznych zaleci dalsze postępowanie.