Dlaczego poziom PLT jest podwyższony?

Witam. O czym moze świadczyć poziom podwyższonych plytek krwi , norma 396 wynik 400 pozwyzszony hemokryt plytkowy norma 38% wynik 39% magnez 2,55 wynik 3,00. Reszta jest w normie. O czym to może świadczyć? Nie choruje przewlekłe, biorę tylko tabletki concor cor 1,25 od 3 miesięcy, ponieważ wystąpiła u mnie arytmia. Nie suplementuje żadnych suplementów.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza internisty lub hematologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Na pewno warto byłoby rozszerzyć diagnostykę poprzez wykonanie układu krzepnięcia, ponownej morfologii, oznaczenie poziomu CRP, OB, d – dimerów oraz fibrynogenu.

Analizując wskazane przez Panią wyniki, można by stwierdzić, że poziom płytek krwi wystąpił powyżej normy referencyjnej, jednakże wynik ten nie jest znaczący. W takim wypadku najczęściej wartość ta jest do dalszej obserwacji oraz kontroli w wyznaczonym czasie.

Lek na arytmię prawdopodobnie nie powinien mieć większego wpływu na wynik tych parametrów.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/trombocyty-charakterystyka-rola-w-organizmie-wskazania-do-badan-nadplytkowosc-maloplytkowosc

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.