Co oznacza podwyższenie poziomu PLT?

Witam :) bardzo proszę o poradę. Mianowicie od dłuższego czasu, gdzieś już od dwóch lat ( pierwsze badania były wykonane w listopadzie 2020 podczas badań wstępnych do pracy) mam podwyższony poziom płytek krwi, monocytów oraz bazocytow. Lekarze rodzinni nie widzą w tym problemu a ja wciąż nie wiem dlaczego tak jest. Choruje na niedoczynność tarczy, TSH mam w normie. Dzisiaj zrobiłam morfologię aby sprawdzić jak obecnie wyglądają moje wyniki badań. Tak więc mam płytki krwi 388 gdzie norma jest do 350, monocyty 9,6 (norma do 8.0), oraz bazocyty 1.3 (norma do 1.0). Co to może oznaczać? Zaczynam się obawiać czy nie rozwija mi się jakaś choroba hematologiczna...

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niewielkie odstępstwa wyników badań od norm zazwyczaj nie świadczą o groźnych chorobach, jednak mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Podwyższone płytki krwi często świadczą o toczącej się w organizmie infekcji czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. U Pani występuje nieznaczne podwyższenie trombocytów, które aktualnie raczej nie prowadzi do pojawienia się groźnych chorób układu krążenia. Na infekcję w Pani organizmie mogą wskazywać także lekko podwyższone monocyty, być może jest Pani w okresie poinfekcyjnym i nie powiązała Pani tego z wynikami krwi. Wyższe bazocyty zazwyczaj mówią o występowaniu alergii, jednak w badaniu zaobserwowano ich nieznaczny wzrost. W Pani przypadku proszę nie mieć obaw co do toczących się chorób hematologicznych, co potwierdzili także lekarze, z którymi się Pani konsultowała.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-badan-krwi-erytrocyty-hemoglobina-leukocyty-limfocyty

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-tsh-przyczyny-niskie-tsh

https://portal.abczdrowie.pl/plt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.