O czym świadczy taka rozbieżność w wynikach?

Witam, Mam pytanie o wyniki, mianowicie poziom monocytów jest trochę podwyższony (12,3), a poziom bazofili obniżony (0, 01). Pozostałe wyniki badań są w przyjętych normach. Kobieta 61lat. Lekarz rodzinny powiedział że wyniki są dobre. A skąd ta rozbieżność w tych dwóch wynikach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niski poziom bazofili może świadczyć o niewielkiej infekcji czy stresie – nie jest niczym groźnym, w Pani przypadku nie odbiega zanadto od normy. Więcej na temat bazocytów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bazofile.

Monocyty, podobnie zresztą jak bazofile, należą do leukocytów i odpowiadają za regulowanie procesów zachodzących w układzie odpornościowym. Znacznie podniesione mogą wskazywać na szereg infekcji bakteryjnych (ale też są nieznacznie podniesione w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie). W przypadku gdy są znacznie podniesione, może być to oznaka nawet nowotworów. U dorosłych poziom monocytów nie powinien przekraczać 8% objętości krwi. U Pani faktycznie jest nieco podniesiony, natomiast trudno wskazać przyczynę na podstawie tylko tych dwóch parametrów. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/monocyty.

Dlatego sugeruję, by zaufała Pani lekarzowi, który skierował Panią na badania – by ocenić stan Pani zdrowia konieczne jest odniesienie się do pełnych wyników badań krwi oraz innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, zgłaszane dolegliwości czy przebyte historia chorób.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.