Co może być przyczyną podwyższonych bazocytów?

Dzień dobry, Proszę o informację co może być powodem podwyższonych bazocytów , wynik w rozmazie % 1,9 (norma <1), w wyniku ilosciowym w normie. Wszystkie inne parametry w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bazocyty należą do białych krwinek i wraz z nimi biorą udział w prawidłowych reakcjach układu immunologicznego. Choć nie do końca poznane są właściwości i rola bazocytów, to na pewno wiadomo, że są ważnym elementem reakcji alergicznej. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bazofile.

Nawiązując do Pani pytania, nieznacznie podniesiony poziom bazocytów przy jednoczesnym prawidłowym wyniku badań krwi może wskazywać na reakcję uczuleniową lub obecność pasożytów w organizmie. Zatem jeżeli cierpi Pani na astmę lub alergie pokarmowe, to taki poziom bazocytów jest niewykluczony, jeżeli jednak nie – warto poszukać przyczyny. Proszę jednak pamiętać, że w ocenie ani zdrowia sam poziom bazocytów we krwi niewiele mówi – należy go skorelować z innymi parametrami Pani zdrowia oraz ewentualnie dolegliwościami, na jakie się Pani uskarża.

W przypadku gdy poziom bazocytów jest wyższy kilkunasto- lub nawet kilkudziesięciokrotnie, to może to świadczyć o nowotworze krwi, m.in. o ostrej białaczce bazofilowej czy przewlekłej białaczce szpikowej. Jednak w Pani przypadku nowotwory można wykluczyć – poziom bazocytów nie jest na tyle wysoki.

Być może zainteresuje Panią także nasze wideo o białych krwinkach: https://portal.abczdrowie.pl/badania-krwi-leukocyty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.