Czy podwyższone leukocyty i neutrofile w tym przypadku powinny mnie niepokoić?

Czy podwyższone leukocyty 12 przy normie 4-10 oraz neutrofile również trochę ponad normę to niepokojące? Reszta wyników w zakresie norm. Choruję na hashimoto więc morfologia badana przy okazji TSH które również jest w normie. Żadnych dolegliwości nie mam. Proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani podstawowe badania krwi, aby sprawdzić aktualny stan funkcjonowania organizmu, w tym również tarczycy, przy aktywnej chorobie autoimmunologicznej. Dzięki takim badaniom można wykluczyć pewne schorzenia i w porę podjąć właściwe leczenie.

Przy Hashimoto, która jest chorobą zapalną tarczycy powinno się również wykonywać morfologię krwi. Niestety przy tym schorzeniu bardzo często różne parametry, a zwłaszcza zapalne, wychodzą poza granicami norm referencyjnych. W Pani przypadku, leukocyty mogłyby wystąpić powyżej granicy normy (aczkolwiek nie jest to duże odchylenie) z powodu właśnie stanu zapalnego tarczycy. Równocześnie mogła Pani w ostatnim czasie przechodzić pewną infekcję wirusową lub bakteryjną, gdzie prawdopodobnie wpłynęło to na podwyższenie poziomu białych krwinek i neutrocytów. Często również zdarza się sytuacja, gdzie przy chorobach zębów, stanach zapalnych dziąseł lub trwającej próchnicy, dochodzi do podwyższenia takich parametrów krwi.

Z racji odległości, trudno jest wskazać dokładną przyczynę takiego wyniku badania oraz ocenić ogólny stan zdrowia. W celu rozwiania wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem internistą, aby zdecydował o dalszym postępowaniu i ewentualnie rozszerzonej diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/poziom-leukocytow

https://portal.abczdrowie.pl/leukopenia

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-choroby-hashimoto-objawy-i-badanie-przedmiotowe-laboratoryjne-usg-biopsja

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.