Czy paradontoza może powodować podwyższone OB?

Jestem 58-letnią kobietą. Robiłam badania, OB wyszło podwyższone (32 po godzinie). Mam paradontozę i stany zapalne. Czy to mogło spowodować podwyższenie OB? Reszta wyników poniżej: WBC 3,9 LY% 45 MO%7,9 GR%47,1 LY#1,8 MO# 0,3 GR# 1,8 RBC 4,45 Hgb 13 Hct 39 MCV 87,6 MCH 29,3 MCHC 33,5 RDW 12,3 Plt 231 MPV 8,3 Pct 0,191 PDW 16,4
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Biorąc pod uwagę, że podała Pani w wywiadzie występowanie stanów zapalnych wydaje się, że to one przyczyniają się do podwyższenia OB.

Podane przez Panią parametry morfologii krwi są w normie, jedynie leukocyty (parametr WBC) są nieznacznie poniżej normy.
Przyczyn leukopenii (czyli obniżenia liczby leukocytów) może być bardzo wiele. Leukopenia może wynikać np. z infekcji wirusowej,  przyjmowania niektórych leków, chorób autoimmunologicznych, kontaktu ze szkodliwymi substancjami, zaburzeń wątroby czy tarczycy, a także z chorób nowotworowych krwi (jak np. białaczka). Jednak tak niewielkie obniżenie liczby leukocytów poniżej normy wydaje się, że nie jest czymś szczególnie niepokojącym, na pewno jednak warto wykonać badanie kontrolne morfologii krwi.