Proszę o weryfikację wyników badań krwi?

Oto wyniki badan krwi syna, 7 lat: WBC 4.7, LYM 2.1, MO 0.4, GR 2.2, LY% 44.7, MO% 8.5, GR% 46.8, RBC 4.68, HgB 12.2, HCT 35.5 , MCV 75.8, MCH 26.0, MCHC 34.3, RDW 14.8, PLC 205, PCT 0.180, MPV 8.8, PDW 14.0, OB 12. MOCZ: URO norm, GLU neg,  BIL neg, KET neg, SG 1.025, BLD neg, PH 5, PRO neg, NIT neg, LEU neg, osad: leukocyty 0-1 w p.w., nabłonki wielokątne - dość liczne w preparacie, bakterie - dość liczne. I jeszcze badania mojego drugiego syna, lat 11: WBC 7.8, LY 2.6, MO 0.6, GR 4.6, LY% 33.3, MO% 7.7, GR% 59.0, RBC 4.59, HgB 11.7, HCT 34.5, HCV 75.1, MCH 25.4, MCHC 33.9, RDW 15.5, PLT 374, PCT 0.321, MPV 8.6, PDW 12.8. MOCZ: URO neg, GLU neg, BIL neg, KET neg, SG 1.025, BLD neg, PH 5, PRO neg, NIT neg, LEU neg, osad: leukocyty 0-2 w p.w., nabłonki wielokątne -poj. w p.w., bakterie - dość liczne w prepar., inne - d. liczne, p. śluzu w p.w. Te badania potrzebne są synom do szkoły sportowej i nie wiem, czy są prawidłowe. Z góry dziękuję. MAGDA

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W badaniach morfologii krwi Pani obu synów występuje graniczny poziom hemoglobiny, hematokrytu, krwinek czerwonych, średniej zawartości hemoglobiny (MCH) i wzrost rozkładu średniej objętości krwinek czerwonych (RDW), co może świadczyć o rozpoczynającej się niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wskazane byłoby oznaczenia poziomu żelaza w krwi. W przypadku jego obniżenia należy skonsultować się z pediatrą, celem rozpoczęcia leczenia substytucyjnego preparatem żelaza.