Ból kości a wyniki badania krwi

Witam, odebrałam wyniki krwi mojej 18-letniej córki. Ostatnio narzeka, że trochę bolą ją kości. WBC 9.0, RBC 4.33, HGB 14.0, HCT 41.2, MCV 95.2, MCH 32.3, MCHC 34.0, PLT 381, LY 51.7, MO 3.4, GR 44.9, RDW 12.0, PCT 0.32, MPV 8.4, PDW 17.0, ASO 50.0. Bardzo mnie zmartwił wynik LY, proszę o konsultację.

Witam serdecznie!

Wyniki badań najlepiej interpretować w stosunku do norm podanych przez laboratorium. Ogólnie wyniki są w normie. Nieco podwyższony odsetek limfocytów w rozmazie może wskazywać np. na przemęczenie (np. stres w szkole itp), niedawno przebytą infekcję.

Niemniej najistotniejszy w ocenie liczby limfocytów jest wynik bezwzględny (czyli nie podany w %, a w tys) - tego wyniku w Pani pytaniu zabrakło. Jeżeli mieści się w granicach normy, nie ma powodów do niepokoju.

Dodatkowo warto nadmienić, że największe znaczenie ma rozmaz ręczny (czyli nie z analizatora a oceniany przez laboranta).

Podsumowując uważam, że wynik morfologii krwi nie stanowi powodu do niepokoju. Jeżeli córka nadal będzie narzekać na ból kości, warto oznaczyć dodatkowo CRP i OB (pod kątem stanu zapalnego) i najlepiej skonsultować się z lekarzem reumatologiem.

Pozdrawiam serdecznie