Czy wyniki badań krwi wskazują na postęp białaczki?

Mam 39 lat, w odstępie 2-miesięcznym zrobiłem już trzecie badanie krwi i wyniki są cały czas kiepskie. Podaję dane z trzech badań. WBC=2.8, 4.0, 3.2 (norma 4.0-11.0), LY=54.0, 59.4, 65.0 (norma 11.0-49.0), GR=43.8, 37.8, 33.0 (norma 42.0-85.0), RDW=12.2, 10.5, 10.9 (norma 13.0-17.0). Ponadto z wzoru krwinek białych: Granulocyty pałeczkowate: brak,1,3, gran podzielone: 22, 53, 33, gran kwasochłonne: 2, 4, 3, gran zasadochłonne: brak,1,brak, LIMFOCYTY: 74,40,61 oraz MONOCYTY 2, 1, brak. W ostatnim badaniu mam też wynik TSH=1.130 w normie oraz CRP=0.29 w normie. Pozostałe wyniki w normie. Może jeszcze podam HGB=9.1, 9.5, 9.0 (norma 8.5-11.0) oraz PLT=231, 240, 252. Wynika z tego, że WBC jest niskie, GR maleje a LY rośnie - czy to świadczy o postępie białaczki? Myślę, że jest się czym przejmować, gdyż mój ojciec zmarł w wieku 46 lat na chorobę szpiku - szpiczak.

Witam serdecznie!

U Pana problemem jest leukopenia, czyli zbyt niski poziom krwinek białych czyli leukocytów. Przyczyn tego stanu może być bardzo wiele.

Z rozmazu wynika, że nieco przekroczony jest odsetek limfocytów a obniżony granulocytów. Szkoda, że cytując wyniki badań nie podał Pan liczby poszczególnych rodzajów we krwi (tys/ul), gdyż w diagnostyce ważne jest stwierdzenie nie tylko odchyleń w zakresie odsetkowego rozkładu krwinek, ale także ich rzeczywistej ilości we krwi. Pozwoliłoby to stwierdzić, czy obniżenie odsetka granulocytów we krwi wiąże się z istotną granulocytopenią czyli obniżeniem liczby granulocytów we krwi. Za istotną granulocytopenię uznaje się wartość poniżej 1,5 tys/ul, która może wiązać się z problemami z odpornością.

Leukopenia może być jednym z objawów białaczki, ale istnieje cały szereg innych przyczyn. W przypadku białaczki, zazwyczaj oprócz leukopenii pojawiają się zaburzenia ze strony pozostałych linii komórkowych w szpiku kostnym, a więc dochodzi do spadku hemoglobiny oraz płytek krwi, a w rozmazie krwi pojawiają się niedojrzałe komórki. U Pana te wyniki są w normie, więc prawdopodobieństwo rozpoznania białaczki jest niskie.

Aby zdiagnozować problem, przede wszystkim trzeba przeanalizować pana aktualny stan zdrowia, porównać wyniki badań do poprzednio robionych. Być może przeszedł Pan w ostatnim czasie infekcję, lub stosował leki, które mogłyby wpłynąć negatywnie na produkcję leukocytów w szpiku kostnym. Czasami przyczyną leukopenii jest także długotrwałe zmęczenie i stres.

Dlatego też ważne jest aby osobiście skonsultował się Pan z lekarzem (internista), który porozmawia z Panem i Pana zbada (ocena czy nie są powiększone węzły chłonne, wątroba, śledziona, w razie wątpliwości USG jamy brzusznej).

Być może będzie konieczna konsultacja hematologiczna z oceną szpiku kostnego.

Proszę pamiętać także o tym, że u około 5% zdrowych ludzi stwierdza się leukopenię i nie jest to związane z patologią.

Pozdrawiam serdecznie