Wyniki krwi - czy prawidłowe?

Proszę sprawdzić, czy wyniki mojej córeczki (wiek 4 lata i 9 miesięcy) są prawidłowe. Dodam, że badania były robione 17 dni po wymiotach, które wystąpiły u córki. Zastanawia mnie podwyższona liczba limfocytów w rozmazie. Jaka jest norma dla niespełna 5-letniego dziecka? We wcześniejszych listopadowych badaniach liczba limfocytów była też lekko podwyższona. Bardzo proszę o pomoc. Leukocyty 7,6, erytrocyty 4,7, hemoglobina 12,1, hematokryt 37,5, MCV 79,12, MCH 25,52, MCHC 32,3, płytki krwi 349, limfocyty% 63,91, neurofile% 26,02, limfocyty# 4,9, neurofile# 2, RDW-CV 13,6, PDW 10,7, MPV 9,8, P-LCR 23,1. Rozmaz krwi met. Schilinga: gran. segmentowane 30, gran. kwasochłonne 3, limfocyty 64. monocyty 3, żelazo 128, amylaza 17,1, CRP ilościowo 0,63 (min. 0, maks. 5), ALT 11,3 (maks. 35) TSH 2,1279 (min. 0,35, maks. 4,94), AST 31,9 (maks. 31), glukoza 82.

ponad rok temu

Witam!

W okresie między 6. dniem a 6. miesiącem życia dziecka wśród leukocytów krwi obwodowej (białych krwinek) obserwuje się przewagę limfocytów - jest to zjawisko fizjologiczne. Dlatego wyników rozmazu krwi nie można interpretować w oparciu o normy dla dorosłych (u których dominują granulocyty obojętnochłonne).

W rozmazie krwi w tym wieku limfocytów powinno być ok. 50%, granulocytów obojętnochłonnych (w wyniku: gran. segmentowane) natomiast ok. 40%. Niewielkie zachwianie tej równowagi może wynikać z przebytej niedawno infekcji manifestującej się wymiotami, o których Pani pisze. Najważniejsze jednak, że zarówno bezwzględna liczba granulocytów, jak i limfocytów jest prawidłowa (u dziecka w wieku ok. 5 lat liczba limfocytów w mikrolitrze krwi nie powinna przekraczać 7 tysięcy - wynik Pani córeczki: 4,9 tys.).

Zapewne zwróciła Pani uwagę także wartość AST lekko przekraczającą normę - nie jest to jednak istotne odchylenie. Dla pewności wystarczy za jakiś czas powtórzyć oznaczenie.

Pozdrawiam.