Czy wyniki badania krwi mogą świadczyć o białaczce?

Witam, ostatnio bardzo często mam nawracające wypryski (chociaż raczej małe guzki) głównie na głowie, ale zdarza się, że pojawiają się na klatce piersiowej i są bardzo swędzące oraz częste bóle głowy, zaniepokoiło mnie to i wykonałam sobie prywatnie badanie krwi, głównie chodziło mi o to, czy to jest jakaś alergia, ale przy okazji wykonałam jeszcze kilka innych parametrów niż IgE. Oto wyniki jakie otrzymałam (w nawiasach normy z lab.): OB - 13 Morfologia: WBC 9,4 (4-11) RBC 5,09 (4,2-5,2) HGB 13,4 (12-16) HCT 41,3 (35-47) MCV 81,1 (83-101) MCH 26,3 (28-32) MCHC 32,4 (32-36) PLT 242 (150-450) RDW-SD 40,7 (37-54) RDW-CV 13,6 (11,5-14,5) PDW 20,6 (9-17) MPV 13,5 (9-13) P-LCR 52,7 (13-43) PCT 0,33 (0,17-0,35) NEUT 6,84 LYMPH 1,7 MONO 0,63 EO 0,2 BASO 0,02 NEUT% 72,8 LYMPH% 18,1 MONO% 6,7 EO% 2,1 BASO% 0,2 GOT/AST 30,3 (5-34) GPT/ALT 46,7 (0-55) CHORESTEROL CALKOWITY (wynik w surowicy) 332,2 mg/dl (max 200) IgE 415IU/ml (<100). Potem wykonałam jeszcze dodatkowo (po sugestii lekarza): rozmaz mikroskopowy: pałeczkowate 3% podzielone 33% kwasochłonne 1% limfocyty 55% monocyty 8% uwagi: anizocytoza PLT TSH 3 gen 2,190 (0,2 - 4,2) badanie kału na pasożyty i lamblie wynik ujemny. Powiem szczerze, że jestem bardzo zaniepokojona tym rozmazem, bardzo proszę o interpretację, ponieważ im więcej czytam w internecie, tym bardziej się przekonuję, że to może być białaczka lub inny nowotwór.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

białaczka jest chorobą nowotworową, polegająca na rozroście nieprawidłowego, złośliwego klonu komórek (białych krwinek), wypierającego prawidłowe komórki szpiku kostnego. W zależności od postaci białaczki, we krwi mogą pojawiać się niedojrzałe krwinki (zazwyczaj w ostrych białaczkach) lub dojrzałe (przewlekła białaczka limfatyczna). Wiąże się to zawsze ze zmianami w morfologii krwi. W ostrych białaczkach oprócz zwiększenia liczby leukocytów szybko pojawiają się inne zmiany we krwi - anemia, małoopłytkowośc. W białaczkach przewlekłych, zazwyczaj w początkowych stadiach dochodzi do wzrostu samych leukocytów we krwi.

U Pani morfologia krwi jest prawidłowa. Całkowita liczba leukocytów jak i poszczególnych rodzajów krwinek jest w normie. W rozmazie krwi nie stwierdzono nieprawidłowych komórek. Odsetek limfocytów jest nieco wyższy, ale interpretując to badanie wobec całego obrazu krwi oraz liczby limfocytów we krwi (która jest w normie) nie stanowi to powód do niepokoju. Z pewnością wyniki badań nie wskazują na białaczkę.

Co zwraca uwagę w badaniach to wysoki poziom cholesterolu. Wymaga to z pewnością zmiany diety na niskotłuszczową. Jeżeli jest Pani osobą po 50 roku życia, leczy się Pani z powodu nadciśnienia, chorób serca lub cukrzycy, konieczne jest poza tym włączenie leczenia obniżającego poziom cholesterolu.

Z pewnością także przekroczony jest poziom przeciwciał IgE, co wskazuje na alergię. Powinna Pani zgłosić się do lekarza alergologa, który skieruje Panią na dalszą diagnostykę (testy, które potwierdzą, na co jest Pani uczulona) oraz włączy ewentualne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!